1. január 1-jével emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum összege, amely nemcsak a munkavállalók anyagi helyzetének változását vonja maga után, de számos jogi és adminisztratív feladatot is megfogalmaz a munkáltatók számára.

A 2025 január 1-jén hatályba lépő 394/2024. (XII. 12.) Kormány rendelet értelmében a minimálbér és a garantált bérminimum összege az alábbiak szerint fog alakulni:

Az emelt minimálbérre és garantált bérminimumra vonatkozó új szabályokat első alkalommal a 2025. január hónapra járó munkabérek megállapításánál kell majd a munkáltatóknak alkalmazni.

Fontos kiemelnünk, hogy a változások életbelépése nem csak az újonnan létrejövő munkaszerződéseket fogják befolyásolni, de a már hatályban lévő munkaszerződéseket is módosítani kell. A Munka Törvénykönyve alapján az érvényes munkaszerződés tartalmi eleme az alapbérben való megállapodás. További feltételként határozza meg a törvény, hogy a felek alapbérben való megállapodása akkor lesz érvényes, ha alapbérként legalább a legkisebb munkabért (vagy garantált bérminimumot) állapítják meg.

A jogszerűség és az átláthatóság érdekében az a legcélszerűbb, ha a munkáltató a munkaszerződés módosításával az új szabályozás szerint emeli a munkavállalók bérét, azonban amennyiben ez nem történik meg, az új jogszabály hatálybalépése érvényteleníti az alapbérre vonatkozó korábbi megállapodást, amennyiben az nem felel meg az előírt összegeknek. A munkáltató tehát köteles ilyenkor is megfizetni a munkavállaló számára az új minimálbér vagy garantált bérminimum szerinti összeget, függetlenül, hogy a felek a munkaszerződést módosították-e.