A munkaviszony egy a felek kölcsönös bizalmán alapuló, többnyire tartós jogviszony, amely kötelezettségeket telepít a munkaviszony mindkét alanyára, a munkáltatóra és a munkavállalóra egyaránt. A munkaviszony alanyainak főkötelezettsége (a munkáltató főkötelezettsége a munkavállaló foglalkoztatása és számára munkabér fizetése; a munkavállaló főkötelezettsége a munkáltató irányítása szerinti munkavégzés) mellett a Munka Törvénykönyve („Mt.”) számos magatartási követelményt határoz meg, amelyeket a feleknek be kell tartaniuk, ilyen különösen az együttműködési kötelezettség, a tájékoztatási kötelezettség, vagy éppen az az általános magatartási követelmény, hogy a feleknek a munkaszerződés teljesítése során úgy kell eljárniuk, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.
Felmerülhet a kérdés, hogy mit tehet egy munkáltató abban az esetben, ha a munkavállalója ugyan a munkavégzési kötelezettségének eleget tesz, de munkavégzése során olyan magatartást tanúsít, amely a munkáltatója vagy más személy jogát vagy jogos érdekét súlyosan sérti. Felmondhat-e ilyen esetben a munkáltató azonnali hatállyal a munkavállalónak?
Mindenekelőtt szükséges kiemelni, hogy az azonnali hatályú felmondás joga egyfajta végső eszközként szolgálhat csak a munkáltató kezében arra, hogy a munkavállaló magatartását szankcionálja. Vizsgálandó, hogy nem áll-e rendelkezésre más, enyhébb eszköz a felmerült helyzet megoldására (például figyelmeztetés, megrovás, vagy felmondás) továbbá, hogy arányos-e az azonnali hatályú felmondás a munkavállaló által tanúsított magatartással.
Az Mt. meghatározza azokat a feltételeket, amelyek fennállása esetén a munkáltató azonnali hatállyal felmondhat a munkavállalónak.
A munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással akkor szüntetheti meg, ha
- a) a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
- b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
A munkavállaló tűrhetetlen magatartása miatti azonnali hatályú felmondás mind az a), mind a b) pont szerinti feltételek szerint megindokolható, fontos azonban, hogy a felmondás indokolásának meg kell felelnie a világosság és a valóság követelményeinek.
A bírói gyakorlat alapján az azonnali hatályú felmondás indoka lehet a munkavállalónak az a magatartása, hogy munkahelyén többedmagával olyan rossz légkört alakít ki, amely a munkavállaló munkatársaiban félelmet kelt, és amelynek következményeként a munkavégzés elnehezül. A feszült, toxikus munkahelyi légkör a munkavállalók lelki- és testi épségét, egészségét károsíthatja, ezért annak generálása már önmagában egy olyan magatartás, amely megalapozhatja az azonnali hatályú felmondást munkáltatói oldalról. Az azonnali hatályú felmondás indokául szolgálhat az a munkavállalói magatartás is, amellyel a munkavállaló a munkáltatói jogkör gyakorlójának jóhírnevét és tekintélyét sérti. Ha tehát a munkavállaló kirívóan közönséges stílusban, obszcén tartalmú beszélgetést folytat a munkáltatói jogkör gyakorlójáról, az ügyvezetővel megengedhetetlen hangnemben beszél, azzal valós indokot szolgáltathat az azonnali hatályú felmondás jogának gyakorlására. Az azonnali hatályú felmondás indokát képezheti továbbá, ha a munkavállaló a munkatársát alapvető jogaiban sérti meg, így amennyiben a munkavállaló a munkatársát, annak vallási meggyőződése miatt rendszeresen és visszatérően sértegeti, a munkaviszonya azonnali hatályú felmondással megszüntethető. A bíróság az azonnali hatályú felmondás valós indokaként értékelte azt a munkavállalói magatartást is, amikor a munkavállaló saját munkahelyi e-mail címéről egy búcsúlevelet fogalmazott meg terhességi szabadsága alatt számos munkatársának, amelyben egyenként trágár, lealacsonyító és becsületsértő megjegyzéseket tett rájuk. Azon túl, hogy a munkavállaló megsértette munkatársainak becsületét, szembe ment a munkáltató etikai elvárásaival, belső szabályzataival és a munkahely szellemiségével is.
Fontos hangsúlyozni, hogy amennyiben a munkáltató nem tudja világosan és valós indokok mentén megindokolni, hogy a munkavállaló magatartása nem tett mást lehetővé számára, minthogy a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntesse, úgy a munkavállaló eredménnyel indíthat pert a munkaviszony jogellenes megszüntetésére hivatkozva, amely súlyos anyagi következményekkel járhat a munkáltatóra nézve. Minden esetben alaposan megfontolandó tehát, hogy a munkavállaló magatartása valóban oly mértékben kirívó-e, hogy az a munkaviszony azonnali hatályú felmondással történő megszüntetését teszi indokolttá.